Kapat [contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
Randevu Al

HPV Testine Neden İhtiyaç Duyulur ?

Tüm HPV tiplerinin, klinik olarak önemli olduğunu söylenemez. HPV'nin bilinen 100’den fazla tipi bulunmaktadır. Ancak, bunlardan yalnızca belirli tipler rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. En fazla kanser nedeni olan bu tipler Yüksek Riskli ve Düşük Riskli tipler olarak ikiye ayrılır.

Kansere yol açabilen 20 civarında yüksek riskli ve düşük riskli tipler belirlenmesi için yapılan teste HPV- DNA Genotiplendirme Testi adı verilmektedir. Bu test ile rahim ağzından alınan örnek HPV- DNA Genotiplendirme  testine tabii tutularak HPV’nin rahim ağzı kanseri riski yönünden, önem taşıyan 21 yüksek ve düşük riskli tipi hem tek tek belirlenmekte, hem de her riskin kantitatif (sayısal) olarak da miktarı belirtilmektedir.

HPV Testi İçin En Güvenilir Sonuç

Piyasada kullanılan HPV tarama kitlerinin tümünün gerekli teşhisin güvenilir şekilde yapılabilmesi için yeterli olduğu söylenemez. Çünkü, kullanılan kitlerin taradıkları tip sayısı değişmekle beraber, bazıları yalnızca Tip-16 ve Tip-18’i taramaktadır. Bazıları, Tip-6, 11, 16, 18’i taramaktadır. Bazıları 9 tipi veya da 14 tipi taramaktadır. Dolayısıyla, tarama testleri ancak taradıkları tipleri yakalayabilirler. Eğer taradıkları tip dışında bir pozitiflik var ise, o tipi yakalayamazlar ve testin sonucu güvenilir olmaz.

Güvenilir bir test en azından 14 civarında yüksek riski taramalıdır. Daha iyisi, belirlenmiş 20-21 yüksek ve düşük riski taramalıdır. Tek tek genotipin de belirlenmesi hatta her genotipin sayısal olarak miktarının belirlenmesi ise en güvenilir sonucu verecektir. HPV genotiplendirme testi hem 21 yüksek ve düşük riskli tipin var olup olmadığını belirlemekte, hem de her tipin miktar tayinini yapmaktadır. Böylelikle, HPV tanı ve takibinde en güvenilir sonucu vermektedir.

HPV Testi Fiyatları Ne Kadar ?

HPV Testi hakkında net bir bilgi vermek için öncelikle doktorunuz tarafından muayene edilmeli sonrasında karar verilen tedavi şekline göre aşıların dozu ve takvimi bilinmelidir. Bu yüzden öncelikle hastalığınızın seyri hakkı kısaca bilgi vermek için doktorlarımıza whats app veya telefonda danışmanızı tavsiye eder, bu şekilde size ortalama bir fiyat bilgisi vermemizin mümkün olabileceğini belirtmek isteriz.

Sağlık hizmeti ücretlerinin birebir iletişim kurulmadan internet ortamında herkese açık şekilde ilan edilmesi ilgili yasalarla kısıtlanmıştır. Bu yüzden burada açık şekilde fiyat bilgisi veremediğimizi bilmenizi ve anlayış göstermenizi rica ederiz. HPV hakkında merak ettiklerinizi ve HPV Testi fiyatlarını sormak için dilediğiniz zaman bize ulaşabilir, asistanlarımızdan bilgi alabilir veya doktorlarımızdan ücretsiz muayene talep edebilirsiniz.

HPV Testi Pozitif Çıkarsa ?

HPV testinin pozitif olduğu hastanın kanser olduğu anlamına gelmez, bu konuda bazen bilgi eksikliğinden dolayı kişiler kendilerini gereksiz yere kanser korkusuyla stres altına girmektedirler. Oysaki test sonucu pozitif olsa da hangi tip HPV virüslerinin taramasının pozitif olduğuna bakılmalı ve buna göre gerekirse ileri tetkikler istenmeli, tedavi yöntemi buna göre belirlenmelidir.

HPV testi pozitifliğinde hastalarımıza kolposkopik muayene ve gerekirse parça alma işlemini muayenehane şartlarında kolaylıkla yaparak potoloji değerlendirmesine göndermekteyiz. Bu işlemin verdiği rahatsızlıktan hasta biraz acı duyabilir ama bu acı çoğunlukla kolaylıkla tolere edilebilir düzeydedir.

Patolojik değerlendirme sonucunda anormallik saptanan hastalarda anormal bölgenin daha geniş çıkarılması işlemi yapılmaktadır. Tüm bu rahim ağzı kanser taramaları ve problemli, anormal sonuçların tanı ve tedavi edilmesiyle HPV virüsünden kaynaklanan kanser ve kanser öncüsü lezyonlar başarılı şekilde tedavi edilerek kansere gidişat engellenebilmektedir.

HPV - Genital Siğil Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

Dr. Korkut Arslan

Doktorunuza Danışın

HPV - Genital Siğil Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

Dr. Burcu K. Arslan

Doktorunuza Danışın
HPV (Human Papillorna Virüs) Nedir ?
Hem erkeklerde hem de kadınlarda genital bölgede ve bu bölge mukozalarında enfeksiyon yapan ve kondilom (condyloma acuminatum) adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir çeşit virüstür.
Genital Siğil Nedir ?
Cinsel yolla bulaşan ve human papilloma virus (HPV) adı verilen bir virusun neden olduğu enfeksiyonlardır. HPV virüsünün genital mukozada oluşturduğu birkaç milimetre çapında, kırmızımsı veya kahverengimsi kabarıklıklara yaralara "genital siğil" denir.
HPV Nasıl Bulaşır ?
Virüsün bulaşması kişinin enfekte bölgesinin örneğin penis veya kadın dış genital organı gibi diyer bireyin genital bölgelerine veye ağız makat gibi bölgelerine deri- mukoza teması ile bulaşır.
HPV Sadece Kadınlara Mı Bulaşır ?
Hayır, HPV virüsü erkelerde de görülebilir, erkekler genelde taşıyıcıdır fakat kesin tedavi için eşlerin birlite tedavi olması gerekir.
HPV Sadece Cinsel İlişki İle Mi Bulaşır ?
Hayır, HPV cinsel ilişki haricinde temas yoluylada bulaşabilir.
HPV Virüsü Bulaşıp Bulaşmadığı Nasıl Anlaşılır ?
Enfekte olan bölgeden alınan örnek HERPES Testi ile incelenerek tanı koyulması gerekir.
Prezervatif Kullanmak HPV Bulaşmasını Engeller Mi ?
Prezervatif ile ilişkiye girmek tabiki eşleri HPV virüsünden korumak için oldukça önemlidir lakin prezervatifin temas ettiği bölge haricinde de virüs bulanabileceği göz önüne alınmalı ve kondom kullanmanın zaman zaman HPV virüsü bulşamasına engel olamayacağı da bilinmelidir.
Her Genital Siğil Kanser Midir ?
Hayır, Genital Siğillere sebep olan HPV virüsünün 60 dan fazla türü vardır her türü kansere sebebiyet vermez.
Genital Siğiller Nasıl Tedavi Edilir ?
Uzman doktorun muayenesi ve HERPES testi ile tanı konulmasın ın ardından ilaç ve cerrahi yöntemlerle genital siğil tedavisi yapılabilmektedir.
Genital Siğil Riskini En Aza İndirgemek İçin Ne Yapılmalıdır ?
İlk yapılması gereken çok eşli cinsel hayattan kaçınmak ve tek eşli cinsel hayatın tercih edilmesidir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda kondom kullanımı önemli bir önleyici faktördür.
Kürtaj
Kürtaj

Kürtaj işleminin vakum tekniğiyle nasıl yapıldığı, sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında doktorlarımızın bilgi verdiği yazıları ve video anlatımları inceleyerek, kürtaj hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İNCELE

Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Bekaret sorununa çözüm olarak kızlık zarı diktirmeyi düşünüyorsanız, sonrasında ilk ilişki ile kanamanın gerçekleşeceği 3 katlı flep tekniği ile yaptığımız kalıcı, geçici ve lazerle yaptığımız kızlık zarı dikimi hakkında daha fazla bilgi alın

İNCELE

Genital Estetik
Genital Estetik

Kadın genital bölgesinde işlev, şekil bozuklukları ve vajina kanalında genişleme sorunlarının giderilmesi için gerçekleştirdiğimiz labioplasti (küçük dudaklarının küçültülmesi), vajina daraltma ve vajina beyazlatma operasyonlarımız hakkında daha fazla bilgi alın

İNCELE

Jin. Op. Dr.
Korkut Arslan
Nişantaşı
Jin. Op. Dr.
Burcu K. Arslan
Nişantaşı

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Gizlilik İlkesi

Doktorlarımıza Çekinmeden Danışabilirsiniz

Dr. Korkut Arslan
Nişantaşı
Dr. Burcu K. Arslan
Bakırköy
Kapat