Kapat [contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
Randevu Al

HPV Testi

Tüm HPV tiplerinin, klinik olarak önemli olduğunu söylenemez. HPV'nin bilinen 100’den fazla tipi bulunmaktadır. Ancak, bunlardan yalnızca belirli tipler rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. En fazla kanser nedeni olan bu tipler Yüksek Riskli ve Düşük Riskli tipler olarak ikiye ayrılır.

Kansere yol açabilen 20 civarında yüksek riskli ve düşük riskli tipler belirlenmesi için yapılan teste HPV- DNA Genotiplendirme Testi adı verilmektedir. Bu test ile rahim ağzından alınan örnek HPV- DNA Genotiplendirme  testine tabii tutularak HPV’nin rahim ağzı kanseri riski yönünden, önem taşıyan 21 yüksek ve düşük riskli tipi hem tek tek belirlenmekte, hem de her riskin kantitatif (sayısal) olarak da miktarı belirtilmektedir.

Devamını Oku »

HPV – Genital Siğil Tedavisi

"Human papillorna Virüs" hem erkek hem de kadınlarda daha çok genital bölgede ve bu bölge mukozalarında enfeksiyon yapan ve kondilom (condyloma acuminatum) adı verilen vajina, penis, vulva veya anüs çevresinde ortaya çıkan birkaç milimetre çapında, kırmızımsı veya kahverengimsi kabarıklar görünümünde yapıların oluşmasına sebep  olan bir çeşit virüstür.

HPV toplumda çok sık görülen bir virüs olup kabaca her on kişiden birinde olduğu söylenebilir. Bu virüs bir kez vücuda girdiğinde hücrelere yerleşip sonrasında dönemsel olarak tekrarlanan enfeksiyonlara yol açar. HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu çoğunlukla cinsel yolla bulaşmakla birlikte nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da bulaşabildiği bilinmektedir.

Devamını Oku »

HPV Aşısı

Her yıl dünya genelinde 250 bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor. Bundan 10 yıl öncesine kadar bu virüsten korunma şansı yokken yapılan araştırmalar sonunda geliştirilen aşılarla HPV enfeksiyonu ve dolayısıyla rahim ağzı kanserinin büyük oranda önlenebildiği saptanmıştır.

HPV aşısınının uygulandığı bölgelerde yapılan bilimsel çalışmalarla rahim ağzı kanserine sebebiyet veren yüksek riskli tip HPV virüsü tespit edilen kişi sayısında ciddi miktarlarda azalma olduğu saptanmıştır.

Bu yüzden HPV ve sebep olduğu rahim ağzı kanseri ile mücadelede HPV aşısı öne çıkmaktadır. Aşı ile HPV virüsene birebir benzeyen laboratuvar ortamında oluşturulan içi boş hastalık yapma potansiyeli olmayan yapının kimliği vücuda tanıtılarak, bağışıklık sisteminin bu virüse özgü savunma sistemleri geliştirmesi sağlanır. Vücut daha sonra gerçek virüsle karşılaşırsa, bu savunma sistemleri hazır olduğu için virüsün vücudu etkilemesine izin verilmeden vücuttan yok edilmesi mümkün olmaktadır.

Devamını Oku »
Jin. Op. Dr.
Korkut Arslan
Nişantaşı
Jin. Op. Dr.
Burcu K. Arslan
Nişantaşı

YASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Gizlilik İlkesi

Doktorlarımıza Çekinmeden Danışabilirsiniz

Dr. Korkut Arslan
Nişantaşı
Dr. Burcu K. Arslan
Bakırköy
Kapat